fallback

80% от българите предпочитат безконтактни плащания

Потребителите в България все още по-малко се разплащат чрез дигитални портфейли, предплатени и виртуални карти

10:40 | 19.10.18 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Близо 80% от българите са използвали безконтактни плащания през последните три месеца.

Това са резултатите от  проучване на тема "Потребителски опит и нагласи към различни финансови и платежни услуги", поръчано от Айкарт (още позната като iCard), компания, която е лицензиран издател на електронни пари, предлагащ на европейския пазар финансови услуги, базирани на високи технологии.

Изследването показва промяна в тенденциите на плащане, като дебитната карта вече е предпочитаният метод на разплащане пред плащанията в брой.

Според данните, сред методите за плащане, които потребителите в България използват по-малко от разплащателните средства, са дигиталните портфейли (12%), предплатените (14%) и виртуалните карти (11%).

„Възможността на потребителите да избират между различните методи на плащане води и до тяхната взискателност към условията, които предлагат тези услуги. Според резултатите от проучването липсата на месечни и годишни такси за поддръжка, проследяването на баланс и движение по сметки в реално време, сигурността, както и опцията средствата от сметката да бъдат изтеглени в брой, са водещи при избора на финансови и платежни услуги. Тези изисквания дигиталните портфейли и в частност iCard покриват изцяло“, посочва Явор Петров, изпълнителен директор на "Айкарт" АД.

Потребителите показват предпочитания и към плащанията с телефон, като сигурен, изключително удобен и бърз начин. От проучването се разбира, че те го правят средно по девет пъти на месец. Безконтактните плащания с телефон започват бавно да набират популярност, въпреки че продължават да бъдат превъзхождани от безконтактните плащания с карта, констатират в Айкарт.

Според данните от проучването, потребителите оценяват плащанията с телефон като бързи, сигурни и удобни и това показва добър потенциал за навлизане на услугата при повишаване на информираността на потребителите за съществуването ѝ.

12% от изследваните потребители твърдят, че ползват дигитален портфейл, но също така посочват и друг продукт, който не спада в тази продуктова категория, което означава, че все още няма яснота при платежната услуга. Над 60% от потребителите продължават да използват безкасови методи за плащане на комунално–битови сметки, като 11% заплащат сметките си през банкиране през мобилно приложение, а 4% през дигитален портфейл.

Демографски различия се наблюдават при избора на метод за плащане на този вид сметки.

Онлайн плащания правят основно мъже на възраст между 30 и 39 години, хора от столицата и лица с доход над 1000 лева.

Жените демонстрират склонността да „миксират“ методите на плащане, вероятно по удобство в конкретния момент, посочват от iCard.

Вижте повече в материала на Bloomberg TV Bulgaria!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:04 | 13.09.22 г.
fallback